10-08-2019

Recenzje

Nowoczesny senior w pracy

Szukasz nowego pracownika? A co powiesz na to, że niektórzy z Twoich najbardziej produktywnych stażystów mogą być powiedzmy, stażystami vintage?

Marta Smyrska

Drenaż mózgów – brzmi okropnie. Ale w rzeczywistości jest to termin używany przez ekonomistów. Pojęcie to odnosi się również do poszczególnych firm,
a nawet całych branż (np. IT), które zmagają się z zarządzaniem kurczącymi się zasobami talentów.

Chip Conley proponuje rozwiązanie: pomóc ludziom w średnim wieku wykorzystać swoją wiedzę oraz docenić ich mistrzostwo i wartość , a następnie pokazać im, jak zrestartować swoją karierę i nadać życiu świeżość . Conley wie, co mówi. Sam jest stażystą vintage.
A jednocześnie mentorem.

W wieku 26 lat założył Joie de Vivre Hospitality i przekształcił ją w drugą co do wielkości markę hoteli butikowych w USA. Kiedy ją sprzedał, poczuł się trochę odstawiony na boczny tor, nie wiedział, co robić dalej. Wtedy zadzwonił do niego młody przedsiębiorca Brian Chesky, który założył start-up o nazwie Airbnb . Dziś, w wieku 58 lat, Conley jest doradcą strategicznym ds. gościnności i strategii w Airbnb i pomógł zmienić ten internetowy biznes w największą na świecie markę branży hotelarskiej.

Conley mówi, że nie musisz być 50+, aby martwić się o swoją wartość na rynku pracy. Wiek, w którym czujemy się „starzy”, oscyluje już wokół trzydziestki! Aby pomóc innym
w poruszaniu się po ścieżce kariery, Conley napisał „Wisdom @Work: Jak stworzyć nowoczesnego seniora”.

„Mamy idealny czas na powrót «seniorów»”, mówi w książce, „dzięki ich umiejętności syntezy oraz tworzenia mądrych, empaty­cznych rozwiązań, których żaden robot nie jest
w stanie sobie wyobrazić”. W erze machine learning inteligencja emocjonalna i empatia – które to niektórzy starsi ludzie mają bardzo dobrze rozwinięte – są cenniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Conley mówi, że nadszedł czas, aby uwolnić termin „senior” od konotacji ze słowem „starość”. Uważa, że ta zmiana paradygmatu może pomóc odmienić nasze miejsca pracy.
I oferuje wskazówki, jak uniknąć zagubienia się w kulminacyjnym momencie kariery. Autor sugeruje np., aby starsi stażem pracownicy poddawani byli okresowemu „czyszczeniu tożsamości „. Czym dokładnie to jest i jaki jest tego cel? „Czyszczenie tożsamości” pozwala na uprzątnięcie części bagażu (np. z profilu Linkedln) i uświadomienie sobie tego, co jest istotne w Twoim doświadczeniu i historii .

Conley mówi, że nadszedł czas, aby uwolnić termin "senior" od konotacji ze słowem "starość".

Jak oczyścić swoją tożsamość? Zrób ćwiczenie!

Według psychologa rozwoju Erika Eriksona każdy z nas ma „niezmienny rdzeń” lub „egzystencjalną tożsamość „, która jest integracją przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Okresowe „czyszczenie tożsa­mości” pozwala Ci uświadomić sobie to, co jest najważniejsze w Twoim doświadczeniu i historii.

Chip Conley , autor „Wisdom @Work „, zaleca to ćwiczenie każdemu, a zwłaszcza osobom po 40 roku życia. Jak to zrobić? Zarezerwuj co najmniej kilka godzin, a także znajdź miejsce, w którym nic nie będzie Ci przeszkadzać ani rozpraszać uwagi. Zasadniczo ćwiczenie należy wykonać samodzielnie, ale jest kilka przygotowawczych prac, o których wykonanie warto poprosić współpracowników, klientów, przyjaciół lub rodzinę. Poproś ich, aby odpowiedzieli na pytanie: „Kiedy myślisz o mnie w dobrych i złych momentach, jakie są podstawowe cechy, które wtedy okazuję? Jakie są te pozytywne? A które są te bardziej dokuczli­we?”. Zgromadź odpowiedzi od co najmniej 12 respondentów.

Zanim przeczytasz odpowiedzi innych ludzi, odpowiedz na te pytania sam/sama. Staraj się być jak najbardziej szczery/szczera, pamię­tając, że nie otrzymałeś/otrzymałaś ocen rocznych od poprzednich pracodawców czy klientów. Sporządź swoją listę, a następnie porównaj ją
z odpowiedziami otrzymanymi od innych.

Czy możesz zidentyfikować to, co trwale określa Twoją tożsamość? Jakie są stałe cechy lub właściwości, na których chcesz budować swoją reputację? Wypisz co najmniej 5. Jeśli nadal masz trudności z ich określeniem, zastanów się, kiedy czujesz największe „flow ” w pracy lub czym się zajmujesz wtedy , kiedy łatwo tracisz poczucie czasu?

Prawdopodobnie masz zestaw pewnych naturalnych talentów lub zdolności, które Cię określają najlepiej.
Buduj na tym!

Jakie zwyczaje i nawyki, które wspierają tę cechę lub zdolność, możesz włączyć do swojego codziennego życia? Na przykład, jeśli podoba Ci się, że Twoim niezmiennym rdzeniem jest rozpoznawanie i docenianie talentów innych ludzi, zacznij tworzyć nawyk! Ustal, że będziesz codziennie szukać okazji do docenienia co najmniej dwóch osób z Twojego otoczenia.

Na końcu pamiętaj o zaktualizowaniu swojego profilu na Linkedln!