ZIELONA TRANSFORMACJA FIRM – JAK STANDARDY GS1 MOGĄ W NIEJ POMÓC?
Polityka ESG (ang. Environmental, Social, Governance) staje się kluczowym elementem strategii biznesowych firm w całej Europie. Zobligowani przez prawo lub swoich partnerów biznesowych przedsiębiorcy mają zbierać i współdzielić dane dotyczące zielonej transformacji. Mogą im w tym pomóc standardy GS1, których używają od lat.
dr Marta Szymborska
Nie da się poprawić czegoś, czego nie można zmierzyć. Ta stara zasada zarządzania obowiązuje też przy wytyczaniu nowego, bardziej zrównoważonego kierunku, w którym – zgodnie z unijnymi regulacjami lub z własnej incjatywy – podążają dzisiaj firmy na całym świecie. Europejskie firmy stoją dzisiaj przed wyzwaniem, któremu można sprostać jedynie poprzez mobilizację na rzecz zielonej i neutralnej dla klimatu transformacji.
Transformację tę przewiduje Europejski Zielony Ład, strategia Unii Europejskiej na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Jest to zestaw inicjatyw, w tym dyrektywa CSRD, która zobowiązuje firmy do ujawniania informacji o ich wpływie na otoczenie. Choć ostatnio ogłoszono pakiet nowych ustaw, tzw. Omnibus, który upraszcza i przesuwa w czasie te obowiązki, to kierunek i potrzeba transformacji się nie zmieniły.
Przedsiębiorców w zbieraniu danych dotyczących ESG mogą wesprzeć standardy GS1, które od ponad 50 lat tworzą globalny język biznesu. Łączą wszystkie branże – od produkcji, przez handel, aż po ochronę zdrowia – oraz umożliwiają przepływ wystandaryzowanych danych. Dostęp do tych samych, powszechnie zrozumiałych i ustandaryzowanych danych pomaga w śledzeniu i wywieraniu wpływu na środowisko, ludzi i otoczenie biznesowe, czyli ESG.
GS1 Polska przygotowała narzędzie, które pokazuje, jak wybrane standardy i rozwiązania GS1 mogą być wykorzystane do obliczenia i ujawnienia danego wskaźnika w ramach standardu ESRS.
Narzędzie dostępne jest na tej stronie:
Standardy GS1 a raportowanie kwestii zrównoważonego rozwoju, zgodnie ze standardami ESRS
Standardy GS1 wspierają firmy w raportowaniu zrównoważonego rozwoju
Aby monitorować swoje cele i raportować wyniki, firmy będą zobowiązane do zbierania, współdzielenia i raportowania ustandaryzowanych danych. Firmy w całym łańcuchu wartości, również MŚP, muszą być w stanie podać dane – określone przez europejskie standardy zrównoważonego rozwoju, ESRS. Są to dane dotyczące:
– środowiska, w tym emisji gazów cieplarniach, zużycia prądu czy wody, wykorzystania zasobów oraz gospodarki o obiegu zamkniętym;
– społeczeństwa, m.in. konsumentów i użytkowników końcowych, pracowników własnych i w łańcuchu wartości;
– prowadzenia działalności gospodarczej, np. stosunków z dostawcami, czy informacji na temat systemów zapobiegania i wykrywania korupcji oraz łapownictwa.
Dla firm, dużych i małych, stanowi to spore wyzwanie. Standardy GS1 pomagają w zbieraniu danych i mogą wspierać organizacje w zarządzaniu zrównoważonym rozwojem oraz relacjami z różnymi grupami interesariuszy. Korzyści z wykorzystywania standardów GS1, takich jak GTIN, GS1 DataMatrix czy GRAI, w raportowaniu jest wiele. Do najważniejszych należy zwiększona efektywność – proces zbierania danych w łańcuchu dostaw jest zautomatyzowany i wystandaryzowany. Standardy GS1 pomagają też uzyskać lepszej jakości dane, co ułatwia ich raportowanie i analizę, a w przypadku największych f irm – także audyt zewnętrzny. Dodatkowo zapewniają one zgodność z ESRS i innymi międzynarodowymi standardami raportowania.
Standardy GS1 ograniczają marnotrawstwo, ułatwiają śledzenie produktów i ich recykling
Standardy GS1 ułatwiają realizację celów ESG nie tylko poprzez raportowanie. Pomagają również firmom działać w sposób bardziej zrównoważony, np. przeceniać produkty o zbliżającej się dacie ważności i dzięki temu ograniczać marnotrawstwo. Przeterminowane już produkty nie mogą z kolei przejść przez kasę. To gwarancja bezpieczeństwa i jakości dla konsumentów.
Tym bardziej że tradycyjne kody kreskowe ustępują właśnie miejsca zaawansowanym technologicznie kodom 2D, takim jak QR z GS1 Digital Link. Kody te pozwalają na szerszy dostęp do informacji o produkcie i oferują wiele korzyści dla środowiska. Pozwalają ograniczyć emisję CO2 poprzez bardziej efektywne zarządzanie logistyką i zapasami. Kody te wspierają także recykling – umożliwiają śledzenie cyklu życia produktów i ich opakowań. Co więcej, dzięki przejrzystym informacjom konsumenci mogą dokonywać bardziej świadomych i odpowiedzialnych wyborów. Przeciwdziała to też greenwashingowi.
Standardy GS1 mogą też służyć do potwierdzania źródła pochodzenia czy autentyczności produktów. Np. numer lokalizacyjny GLN będzie mógł być wykorzystywany, aby spełnić wymagania rozporządzenia EUDR (ang. European Union Deforestation Regulation) przeciwdziałającego deforestacji. GLN pozwala poznać miejsce pozyskania kawy, kakao czy kauczuku.
Także systemy kaucyjne w większości krajów opierają się na standardach GS1. Korzystanie z nich umożliwia precyzyjne śledzenie opakowań objętych kaucją i zarządzanie nimi. Oferują wszystkim interesariuszom, producentom, sieciom handlowym, producentom maszyn i operatorom systemu spójną identyfikację produktów oraz wymianę niezbędnych informacji.
Standardy GS1 definiują architekturę Cyfrowych Paszportów Produktu
Ustrukturyzowane dane będą też fundamentem Cyfrowych Paszportów Produktu (ang. Digital Product Passport – DPP) – koncepcji wprowadzonej przez UE w ramach Zielonego Ładu. DPP ma umożliwiać na każdym etapie cyklu życia produktu dostęp do szczegółowych informacji na temat składu, pochodzenia, wpływu na środowisko, możliwości konserwacji i utylizacji.
Informacje zawarte w DPP mogą być udostępniane w sposób ustandaryzowany, np. za pomocą kodów kreskowych, kodów QR czy tagów RFID. Wykorzystanie standardów GS1 może ułatwić wymianę danych między wszystkimi uczestnikami rynku oraz ograniczyć nieprawidłowości w obiegu towarów.
Cyfrowy Paszport Produktu to krok w stronę gospodarki o obiegu zamkniętym i zwiększonej świadomości konsumentów. Dzięki globalnym standardom GS1 jego wdrożenie może przebiegać sprawnie i efektywnie, przynosząc korzyści firmom i konsumentom
Biznes czeka transformacja w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości i warto się przygotować do tego jak najszybciej. Standardy GS1 znajdują się już w centrum transformacji. Dostarczają informacji, które można wykorzystać do raportowania wymaganych wskaźników, kontroli pochodzenia i jakości surowców oraz optymalizacji łańcucha dostaw. Za każdym razem, gdy jakiś użytkownik odczytuje smartfonem kod QR od GS1, są generowane cenne dane. Dzięki zaawansowanej analityce f irmy mogą rozszyfrować znaczenie tych informacji i lepiej zrozumieć, w jaki sposób mogą budować lepszą przyszłość dla ludzi i planety.