30-03-2023

Trendy

KOD INNOWACJI 2022: LIDERZY INNOWACJI STAWIAJĄ NA PAPERLESS

W czwartej edycji konkursu Kod Innowacji (2022) zwyciężyły firmy, które wdrożyły model Paperless w swoich procesach logistycznych. Laureatami zostali Maspex, Podwawelska Spółdzielnia Spożywców „Społem” oraz Trans Assist.

Marta Steinke

Ubiegłoroczna edycja konkursu Kod Innowacji poświęcona była tematyce paperless, czyli rozwiązaniom eliminującym dokumenty papierowe w procesach biznesowych. Podczas czwartej edycji konferencji w dniu 3 listopada 2022 roku eksperci branżowi zaproszeni przez GS1 Polska przyznali nagrody trzem firmom, które zdecydowały się wyeliminować papier w firmowej logistyce. Spośród 8 zgłoszeń wybrano takie rozwiązania, które przynoszą największą wartość dodaną – nie tylko w branży TSL, ale także w handlu.

Bez papieru w magazynie i na sali sklepowej

Zeszłorocznym zwycięzcą w kategorii „Duże przedsiębiorstwa” została firma Tymbark, należąca do jednego z największych producentów spożywczych w Polsce, Grupy Maspex. By zmniejszyć liczbę drukowanych dokumentów magazynowo- -logistyczno-transportowych, firma wprowadziła podpis biometryczny do obsługi swojej dokumentacji. Efekt? Liczba wykorzystywanych kartek spadła o połowę! 

W kategorii „Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP)” zwyciężyła Podwawelska Spółdzielnia Spożywców „Społem”. Krakowska firma wyeliminowała papierową dokumentację inwentaryzacji, wdrażając aplikację Jretail. Teraz pracownicy „Społem” prowadzą inwentaryzację produktów już nie z plikiem kartek w ręku, a ze skanerem i tabletem: po sczytaniu kodu EAN-13 produktu uzupełniają liczbę produktów za pomocą aplikacji, która przesyła dane o produktach bezpośrednio do bazy firmy.

Logistyka bez papieru przynosi realne korzyści

Jak co roku przeprowadziliśmy także głosowanie online, w którym swojego faworyta cyfryzacji wskazywali internauci. Tegorocznym laureatem Nagrody Publiczności została platforma Trans Assist. Rozwiązanie umożliwia korzystanie ze standardowego i ustrukturyzowanego formatu danych listu przewozowego i bazuje na standardach GS1. Pilotażowe wdrożenia platformy przeprowadziło już kilka europejskich firm, np. Nika Trans czy Scandinavian Express 

Kod Innowacji 2022: widok 360° na cyfrową logistykę

Częścią każdej edycji konferencji Kod Innowacji jest także wymiana doświadczeń. Zaproszeni eksperci branżowi dzielą się wnioskami z wdrożeń w swoich firmach – w 2022 roku usłyszeliśmy więcej zakulisowych szczegółów pilotażowych wdrożeń modelu Paperless. O swoich doświadczeniach opowiadali członkowie zespołów projektowych z Jeronimo Martins Polska, Fresh Logistics oraz Lactalis. 

O logistyce bez papieru nie da się mówić, nie poruszając ważnej, choć skomplikowanej tematyki elektronicznego listu przewozowego (e-CMR). Międzynarodowe prace nad tym rozwiązaniem trwają już od kilku lat, a GS1 jest aktywną częścią think-tanku, który wspiera poszczególnych ustawodawców i organy w dostosowaniu przepisów prawa. Podczas konferencji prezes zarządu Polskiego Instytutu Transportu Drogowego dr inż. Justyna Świeboda oraz Agata Horzela, menedżer ds. standardów GS1 w TSL, zaprezentowały ważny dla branży TSL w Polsce raport „e-CMR. Czy jesteś gotowy?”. 

– Dane liczbowe wskazują bezsprzecznie, że e-CMR przynosi realne korzyści. Należy uświadamiać przewoźników, że wejście w życie elektronicznego listu przewozowego jest nieuniknione, dlatego warto zacząć wdrożenia jak najszybciej – podkreśla współautorka raportu, Agata Horzela z GS1 Polska.

Wydarzeniu towarzyszyła także debata „Kreatywnie o digitalizacji”. Wzięli w niej udział: Tomasz Sączek, dyrektor zarządzający IPP Polska, Jadwiga Żurek, dyrektor ds. sprzedaży w Arvato, Adam Sobolewski, dyrektor operacyjny w Opontia i autor portalu Logistykapoprostu.pl, Damian Kołata, dyrektor e-commerce w regionie CEE w Cushman & Wakefield, a także Adam Majchrzak, dyrektor w dziale powierzchni magazynowych i przemysłowych Savills Polska. Uczestnicy zastanawiali się, czy wkrótce czeka nas biznes nie tylko paperless, ale i peopleless oraz carbonless.

Już teraz pracujemy nad kolejną edycją Kodu Innowacji. Szczegóły tegorocznej konferencji oraz formularz rejestracji znajdą Państwo na stronie www.kodinnowacji.pl. 

Standardy i Rozwiązania

Gromadzenie

Wszystkie identyfikatory GS1 mogą być przedstawione w kodach kreskowych GS1 lub znacznikach radiowych RFID (ang. Radio Frequency Identification), które są skanowane, czyli czytane automatycznie przy pomocy skanerów lub anten.rozszerzonego opisu produktu w internecie (GS1 SmartSearch)

Zobacz aktualne wydanie