16-02-2021

Recenzje

MYŚL JAK MNICH

Jay Shetty, ogłoszony przez „Forbes” trzy lata temu jednym z „30 ludzi sukcesu przed trzydziestką”, w swojej najnowszej książce przekazuje mądrość życiową zdobytą w buddyjskiej świątyni.

Marta Smyrska

Autor Myśl jak mnich jest gwiazdą mediów społecznościowych z miliardem wyświetleń i milionami followersów na różnych platformach. Popularność zyskał, głosząc to, czego nauczył się przez trzy lata jako mnich wedyjski. Jego książka to nie kolejna pozycja o rozwoju zawodowym, ale o sferze osobistej i duchowej, która ma nieodzowny wpływ na życie zawodowe.

Dlaczego mnich?

Pochodzący z typowej hinduskiej rodziny należącej do klasy średniej Jay Shetty miał wpajane do głowy, że ukończenie studiów i kariera zawodowa to najważniejsze cele w życiu. Widział dwie opcje: zostać lekarzem/ finansistą/prawnikiem albo przyznać się do porażki. I takim też podejściem się kierował aż do momentu, gdy usłyszał mnicha przemawiającego na evencie w Londynie. To zdarzenie zmieniło całe jego życie i spowodowało, że sam zaczął studiować jako mnich nauki wedyjskie. Po trzech latach, za radą doświadczonych mnichów, zdecydował się wrócić do Londynu i zająć się szerzeniem wiedzy, którą zdobył podczas pobytu w Indiach.

Shetty czerpie idee z różnych religii – od hinduizmu poprzez buddyzm, chrześcijaństwo aż po islam. Okazuje się, że połączenie starożytnych nauk potrafi pomóc współczesnemu człowiekowi mierzącemu się ze stresem, negatywnymi relacjami międzyludzkimi, czy problemami ze snem. Jay wskazuje czytelnikom następującą analogię: chcesz być mistrzem koszykówki? Zapytaj o najlepsze techniki Michaela Jordana. Chcesz odnaleźć spokój ducha i równowagę? Zapytaj o radę mnicha.

Wbrew pozorom Myśl jak mnich nie ma wiele wspólnego z kaznodziejstwem. Nie obiecuje cudownej przemiany z dnia na dzień, ale pomaga w budowaniu większego poczucia spokoju, zmiany nastawienia, miłości dla samego siebie i osób wokół oraz w odkrywaniu samego siebie. Ponad czterysta stron zostało podzielonych na trzy sekcje: Odpuszczanie (Tożsamość, Negatywne emocje, Strach i Intencja), Rozwój (Cel, Rytuały, Umysł i Ego) oraz Dawanie (Wdzięczność, Relacje i Służba innym). Ogromna ilość przykładów, osobistych anegdot, ilustracji, diagramów oraz praktycznych wskazówek sprawia, że książkę czyta się szybko. Lekcje są praktyczne i wykonalne, a niektóre narzędzia i techniki ułatwiają czytelnikowi prześledzenie zdobytej wiedzy.

Małpa vs mnich

Opanowanie umysłu jest prawdopodobnie jednym z najtrudniejszych zadań, jakie stoją przed człowiekiem. Jay mówi o dwoistości ludzkiego umysłu, mówiąc o umyśle mnicha i umyśle małpy. Małpi umysł to taki, który za dużo myśli i zwleka, jest rozproszony przez małe rzeczy, szuka krótkoterminowych satysfakcji, jest wymagający i egocentryczny. Jest opanowany przez złość, zmartwienie i strach, który powstrzymuje wielu z nas przed wykorzystaniem własnego potencjału. Z kolei umysł mnicha koncentruje się na jednym zadaniu, szuka znaczenia i autentycznych rozwiązań, mądrze angażując energię. Jest entuzjastyczny, zdeterminowany i cierpliwy, szuka długoterminowych korzyści. Działa na bazie współczucia, opiekuńczości i chęci współpracy.

Jay wskazuje, jak zidentyfikować źródło swoich lęków, zaakceptować je, pracować z nimi i krok po kroku odrywać się od nich. Jednocześnie pokazuje drogę do odkrycia celu, czy też powołania, które będzie generowało satysfakcję. Możesz nie zrobić wymarzonej kariery, ale jeśli rozumiesz, jaki jest twój cel, z pewnością pozostaniesz na dobrej drodze, aby w końcu żyć tak, jak chcesz. I chociaż sukces czy pewność siebie to dobre rzeczy, ego już nie jest tak pozytywnym bohaterem. Korzystając z rad autora i praktykując pokorę, możesz nadal odnosić sukcesy w życiu i karierze bez ingerowania w ego.

„Satysfakcja pochodzi z wiary w wartość tego, co robisz”

Myśl jak mnich wskazuje właściwy kierunek opanowania myśli, emocji i działań. Będzie służyć zarówno w życiu prywatnym, jak i w pracy.

Książka pomaga w stawaniu się bardziej pozytywnym człowiekiem i pracownikiem. Wiąże się to z okazywaniem wdzięczności innym, budowaniem zdrowych relacji i udzielaniem pomocy innym. Książka Jaya Shetty’ego oferuje mądrość zarówno konwencjonalną, jak i niekonwencjonalną, próbując uczynić życie czytelnika lepszym, szczęśliwszym, spokojniejszym i bardziej celowym.

 

Zobacz również inne wpisy:

Technologia odpowiedzialna społecznie

Przesyłki kurierskie w Polsce

Trendy, które zmieniają biznes