10-04-2024

Case studies

INNOWACYJNE KODY, ZIELONE CELE: GS1 I SWAPP! ZMIENIAJĄ ŚWIAT NA LEPSZE

W tej historii technologia idzie w parze z ekologią. Start-up Swapp! wykorzystuje innowacyjne kody 2D GS1 w projekcie, który wprowadza wielorazowe opakowania do gastronomii.

Hanna Walczak

Firma Swapp! wprowadza do branży gastronomicznej standardy zrównoważonego rozwoju. Jest pionierem w dziedzinie ekologicznych inicjatyw biznesowych. Start-up Swapp! oferuje rozwiązanie problemu jednorazowych opakowań w branży gastronomicznej i FMCG. Przeciętna restauracja wydaje miesięcznie ok. 300 posiłków na wynos: w jednorazowych opakowaniach z tworzywa. Start-up proponuje zastąpić je opakowaniami zwrotnymi, które można wykorzystać co najmniej 500 razy 

Ekologia bez dodatkowych inwestycj

Atrakcyjność opakowań wielorazowych wynika z ich wpływu na środowisko i na samą gospodarkę. Inicjatywa Swapp! nie tylko redukuje ilość odpadów wytwarzanych przez jednorazowe opakowania. Przyczynia się też do zmniejszenia emisji CO2 związanej z ich produkcją i transportem. Już 20 wyeliminowanych opakowań to redukcja CO2 o 1 kg! 

Opakowania wielorazowe promują ideę gospodarki cyrkularnej: efektywne wykorzystanie zasobów i ich odzyskiwanie. Na dodatek bez dodatkowych inwestycji! Dla restauracji korzystanie z opakowań wielorazowych wcale nie jest droższe niż regularne płacenie za pojemniki jednorazowe. Koszt jest porównywalny. A system Swapp! jest dla partnerów (i konsumentów) bezkaucyjny. Chętny może wypożyczyć opakowanie i nie zostawia depozytu. Ma potem 5 dni na zwrot opakowania do punktu partnerskiego.

Kody GS1 2D wspierają wielorazowość

System wymyślony przez Swapp! wymaga śledzenia opakowań. Firma musi kontrolować ich cykl życia. W ten sposób dokłada starań, aby zostały wykorzystane jak najwięcej razy – zgodnie z ideą gospodarki cyrkularnej. 

Swapp! wybrał kody GS1 2D: są proste we wdrożeniu i wielofunkcyjne. Nie wymagają instalowania czytników RFID, co zmniejsza nakłady inwestycyjne. Ważne jest też, że kody GS1 2D są wdrukowane bezpośrednio na opakowaniach. 

To szczególnie istotne w świetle nadchodzących zmian w prawie. Dokumenty dotyczące zarządzania opakowaniami (rozporządzenie PPWR) ujawniają pierwsze informacje dotyczące obowiązkowego znakowania opakowań kodami QR lub innymi. Wielorazowość zakłada pełną kontrolę nad obiegiem opakowań w ramach gospodarki cyrkularnej. Wykorzystanie kodów GS1 2D bezpośrednio wspiera rozwój gospodarki cyrkularnej. Rozwiązanie GS1 promuje ekologiczne podejście do zarządzania opakowaniami. 

Użytkownicy systemu doceniają natomiast komfort użytkowania: łatwość skanowania kodów i zarządzania nimi w aplikacji. Z opakowań wielorazowych Swapp! z kodem GS1 2D korzysta się po prostu wygodnie. 

Najbliższe plany: dieta pudełkowa i zbiorowy catering

Gastronomia to segment, w którym nie brakuje przestrzeni do redukcji opakowań jednorazowych. Swapp! ma bliskie plany rozszerzenia działalności: dostarczanie diet pudełkowych w opakowaniach zwrotnych. Chce współpracować z kolejnymi partnerami. Oferuje im sprawdzony system: odbieranie, mycie, dezynfekcja, plombowanie i odsyłanie opakowań do cateringu. 

Nasze działania to wyraz zaangażowania Swapp! w tworzenie kompleksowych, zrównoważonych i ekologicznych rozwiązań. Razem z GS1 przyczyniamy się do ochrony naszej planety” – przekonuje Szymon Barabasz, współzałożyciel Swapp!

Start-up ma ambitne plany dotarcia do cateringu w kolejnych obszarach. Chce przekonać do współpracy szpitale, szkoły, przedszkola, linie lotnicze czy foodtrucki. To naturalny kierunek rozwoju projektu, który chce ograniczać liczbę jednorazowych opakowań w obiegu. 

Kody GS1 2D dla środowiska

Współpraca Swapp! i GS1 Polska stanowi inspirujący przykład: jak zaangażowanie w ekologię prowadzi do innowacyjnych rozwiązań. To dowód na realne zmiany dla przedsiębiorstwa i dla środowiska naturalnego. 

Kody GS1 2D pomagają oszczędzać zasoby i realizować cele zrównoważonego rozwoju. Zależy nam na inspirowaniu przedsiębiorstw. Chcemy wskazywać kierunki zmian, dawać narzędzia i konkretne przykłady rozwiązań. Jesteśmy przekonani, że ułatwimy firmom podążanie drogą zrównoważonego rozwoju” – komentuje dr Marta Szymborska, menedżerka ds. komunikacji, PR & ESG w GS1 Polska.

Standardy i Rozwiązania

Rozwiązania

Rozwiązania służą usprawnieniu procesów biznesowych. Traceability to zdolność śledzenia przepływu dóbr „od pola do talerza”, order-to-cash to połączenie elektronicznych komunikatów (EDI) z etykietą logistyczną GS1, co pozwala na usprawnienie fizycznych przepływów towarowych i towarzyszących im informacji (od zamówienia do zapłaty). Upstream to użycie standardów GS1 w obszarze zaopatrzenia (producenci surowców, półfabrykatów, komponentów i opakowań).

Zobacz aktualne wydanie