09-10-2020

Case studies

JAK ZWIĘKSZYĆ WYDAJNOŚĆ ZAKŁADÓW PRODUKCYJNYCH?

Grupa Synthos, czołowy producent surowców chemicznych w Polsce, wdrożyła WMS OPTIpromag® do zarządzania procesami magazynowymi.

Zbigniew Rusinek

Działalność Grupy Synthos koncentruje się na produkcji oraz sprzedaży wyrobów chemicznych, które są wykorzystywane jako surowce oraz półprodukty m.in. w przemyśle samochodowym, w branży opakowań czy też w budownictwie. Synthos zaopatruje w kauczuk m.in. najbardziej znane marki z rynku oponiarskiego: Michelin, Continental, Bridgestone, Goodyear, Pirelli. Przedsiębiorstwo zarządza zakładami produkcyjnymi w Oświęcimiu, Nowej Sarzynie, Kralupach (Republika Czeska), Ribécourt i Wingles (Francja) oraz w Bredzie (Holandia).

System WMS OPTIpromag® został wprowadzony po raz pierwszy przez Synthos AGRO w 2011 r. W związku z rozwojem firmy i koniecznością zwiększenia efektywności Grupa Synthos zdecydowała się na dostosowanie i wdrożenie najnowszej wersji systemu WMS OPTIpromag® w innych swoich spółkach.

Na drodze do optymalizacji

Jednym z kluczowych wymagań dla systemu WMS OPTIpromag® w zakładach Grupy Synthos było zarządzanie parametrami jakościowymi, które są jednym z głównych kryteriów decydujących o wyborze partii asortymentu dostarczanego do odbiorcy. Nowe wdrożenie oraz aktualizacja dotychczas wykorzystywanej wersji systemu odbywały się jednocześnie w 3 zakładach: w Polsce (Dwory i AGRO) oraz w Czechach (Kralupy). Wyzwaniem było jednoczesne wdrożenie WMS OPTIpromag® oraz uruchomienie systemu SAP. W zakładzie w Kralupach, który jest czeskim odpowiednikiem zakładu w Dworach, wdrożenie WMS OPTIpromag® odbywało się całkowicie od podstaw. Wielką zmianą dla Czechów było przejście z dotychczasowego rozwiązania pracującego w trybie offline na działający w czasie rzeczywistym system WMS OPTIpromag®.

Zaktualizowana wersja systemu WMS działa również w kolejnej spółce Synthos – AGRO. W ramach systemu WMS OPTIpromag® duży nacisk położono na optymalizację strategii składowania, które dbają o równomierny rozkład zapasów na regałach jezdnych oraz zachowanie odpowiedniej separacji określonych składników chemicznych.

Wielofunkcyjny system

System WMS OPTIpromag® wspiera Grupę Synthos w wielu obszarach – począwszy od przyjęć z produkcji poprzez znakowanie (według standardów GS1 oraz Odette), rozlokowanie towarów w magazynie, obsługę blokad jednostek logistycznych/ partii aż po kontrolę parametrów. Ponadto oprogramowanie umożliwia generowanie i wydruk certyfikatów jakości, wydanie towaru do klienta oraz zarządzanie opakowaniami typu goodpack.

WMS OPTIpromag® został zintegrowany z systemem SAP w zakresie wymiany informacji dotyczących parametrów jakościowych, które po zarejestrowaniu w systemie SAP są wysyłane do WMS. Ten z kolei wiąże je z zapasem magazynowym, a następnie wykorzystuje w procesie wydań, selekcjonując optymalną partię towaru dla klienta.

Całość wdrożenia zakończyła się uzyskaniem zdolności operacyjnej na poziomie powyżej 98% bezpośrednio po uruchomieniu systemu.

Korzyści z wdrożenia

Automatyzacja i wzrost efektywności procesów logistycznych

Wysoka jakość obsługi klienta

Usprawnienie procesów przyjęcia towarów poprzez integrację z maszynami znakującymi na liniach produkcyjnych

Efektywna obsługa kontroli jakości

Zobacz również inne wpisy:

Technologia odpowiedzialna społecznie

Magazyn 4.0

Trendy, które zmieniają biznes