10-04-2024

Trendy

KSeF CYFROWA REWOLUCJA CZY KOSZMAR PRZEDSIĘBIORCÓW?

Krajowy System e-Faktur zastąpi wkrótce faktury w formatach papierowych i PDF. Trwają prace nad wdrożeniem systemu w Polsce. Podatnicy mogą już korzystać z niego dobrowolnie, lecz wkrótce stanie się obowiązkowy.

Dariusz Jadczak

KSeF jest systemem faktur ustrukturyzowanych, który usprawni proces fakturowania. Umożliwi szybkie i łatwe wystawianie, odbieranie i przeglądanie faktur elektronicznych w formacie XML. System będzie zgodny z europejskimi wytycznymi oraz przepisami Ministerstwa Finansów. Wystawione faktury będą przechowywane w centralnej bazie danych. Ta będzie dostępna dla podatników i organów podatkowych, co ułatwi transakcje/ wymianę handlową pomiędzy państwami Unii Europejskiej. 

Status KSeF w Polsce

Od 16 lutego do 1 marca br. odbywały się spotkania „Konsultujemy KSeF”. 21 marca 2024 Ministerstwo Finansów zaprezentowało zmiany:

• Podatnicy zyskają więcej czasu na przygotowanie się do nowego systemu. Nowy termin wdrożenia poznamy na przełomie kwietnia i maja br.
• Resort zapewni okres przejściowy, aby wdrożyć system bez sankcji za opóźnienie.
• Podatnicy będą mogli wystawić fakturę offline za pomocą specjalnego kodu QR. Wprowadzą ją do KSeF następnego dnia.
• KSeF umożliwi wystawianie faktur w sektorze B2C.
• W okresie przejściowym podatnicy będą mogli wystawiać faktury papierowe. Obowiązuje jednak ograniczenie: fakturę można wystawić na maksymalnie 450 złotych, a miesięczna wartość wystawionych faktur musi być niższa niż 10 tysięcy złotych.
• Nabywcy będą mogli samodzielnie identyfikować się w systemie KSeF za pomocą numeru NIP.
• W Krajowym Systemie e-Faktur podatnicy będą mogli zarejestrować koszty uzyskania przychodów. 

W maju br. ruszą szkolenia dla przedsiębiorców. Można w nich uczestniczyć online lub stacjonarnie w siedzibach urzędów skarbowych. 

Obowiązek KSeF dla podatników

Obowiązek wystawiania faktur w systemie KSeF obejmie przedsiębiorstwa z polskim numerem NIP. System będzie też obowiązkowy dla czynnych podatników VAT oraz firm zwolnionych podmiotowo lub przedmiotowo z VAT. KSeF muszą też wdrożyć przedsiębiorstwa przyjęte w Polsce do szczególnej procedury unijnej One Stop Shop. Z KSeF będą natomiast zwolnione m.in. firmy, które nie mają w Polsce siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Początkowo z KSeF mieli być zwolnieni również przedsiębiorcy wystawiający faktury konsumenckie. W trakcie konsultacji z Ministerstwem Finansów pojawiły się jednak sugestie dotyczące dobrowolności w tym aspekcie. 

Korzyści dla przedsiębiorstw

KSeF ułatwia wystawianie, odbieranie i przeglądanie dokumentów, co znacząco skraca czas zarządzania dokumentacją. Integracja systemu z EDI poprawia komunikację biznesową, zmniejsza ryzyko błędów i ułatwia kontrolę transakcji. KSeF jest zgodny z europejskimi standardami fakturowania. Ułatwia to transakcje międzynarodowe i zapewnia legalność operacji. System ma też zaawansowane zabezpieczenia i API, co umożliwia integrację z systemami księgowymi i ERP.

Wady systemu KSeF

Przedsiębiorcy obawiają się, że za korzystanie z systemu KSeF mogą zostać wprowadzone opłaty. Zwiększyłoby to koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Wielu obawia się też konsekwencji potencjalnych awarii. Mogą one negatywnie wpłynąć na terminowe przesyłanie e-faktur do KSeF i skutkować opóźnieniami w rozliczeniach. Ponadto podatnik wystawiający e-fakturę ma do czynienia z dwiema datami: datą w systemie finansowo-księgowym oraz datą przekazania faktury do KSeF. Ta druga jest kluczowa dla rozliczeń podatkowych. Może to prowadzić do rozbieżności i problemów z prawidłowym wykazaniem daty powstania obowiązku podatkowego. 

Podsumowanie

Krajowy System e-Faktur wprowadzi jednolity standard fakturowania w Polsce. Przyczyni się do modernizacji polskiego systemu podatkowego. System oferuje wiele korzyści, które mogą doprowadzić do wzrostu efektywności i transparentności w biznesie. Jednak, jak każde nowe rozwiązanie, wymaga starannego przygotowania i rozważenia potencjalnych wad.