14-03-2022

Case studies

ePRODUKTY I VERIFIED BY GS1: SKLEPY MÓWIĄ „SPRAWDZAM!”

Mnogość danych wcale nie zapewnia ich przydatności. Jednoznaczną identyfikację produktów na skalę globalną gwarantuje tylko „paszport produktowy” oparty na standardach GS1. 

Magdalena Krasoń-Wałęsiak

Żyjemy w świecie, w którym to dane napędzają biznes, zarówno offline, jak i online. Jednak pomimo ich bogactwa i dostępności sprzedawcy detaliczni i marketplace’y mają czasem problem z jednoznaczną weryfikacją sprzedawanych produktów. Dzieje się tak zazwyczaj przez brak dostępu do jednego, zaufanego źródła informacji. Gdy dane produktów są nieprawidłowe lub ich brakuje, tracą nie tylko sprzedawcy, ale i konsumenci. 

Rozwiązaniem jest globalny rejestr danych produktowych, który pozwala jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie „Czy to faktycznie taki produkt, za jaki go uważam?”. Takie rozwiązanie wprowadziło GS1, oferując usługę Verified by GS1. Bazuje ona na unikalnym numerze GTIN, czyli Globalnym Numerze Jednostki Handlowej, który wraz z sześcioma innymi atrybutami produktowymi tworzy tzw. paszport produktu. System jest obecnie wprowadzany stopniowo na całym świecie, przy wsparciu wielu międzynarodowych właścicieli marek i sprzedawców detalicznych. 

Turecki Migros: nigdy więcej „tajemniczych produktów”

Jednym z beneficjentów Verified by GS1 jest Migros, wiodąca sieć supermarketów i e-commerce w Turcji. Jak wielu detalistów – Migros spotkał się z przypadkami ponownego wykorzystania numeru GTIN dla nowego produktu. Niejasna tożsamość produktu zakłóca proces realizacji zamówień, spowalnia proces uzupełniania zapasów i marnuje czas pracowników po obu stronach. 

W 2019 roku firma zwróciła się do właścicieli marek o umieszczenie ich produktów w bazie Verified by GS1 jako jedynego źródła zaufanych informacji o produktach. Dzięki temu może weryfikować sprzedawane przez siebie produkty i budować reputację u swoich klientów. 

Dziś podczas wprowadzania nowego produktu na listę pracownicy Migros porównują dane o produkcie, które mają w pliku, z informacjami uzyskanymi z Verified by GS1. Kierownictwo firmy zaczęło też otrzymywać automatyczne raporty z systemów analizy biznesowej, na przykład wskazujące procent produktów z kompletnymi i dokładnymi danymi. 

eMAG: sprawdzone dane zawsze pod ręką

Problem z identyfikacją produktu dotyczy nie tylko handlu fizycznego, ale i online. Ponieważ kupujący w sieci nie mogą obejrzeć ani dotknąć produktu, bardzo ważna jest możliwość wygodnego sprawdzenia jego nazwy, opisu czy zdjęcia bez przechodzenia tam i z powrotem między stronami. Do tego dochodzi kwestia weryfikacji autentyczności towaru i wychwytywania ewentualnych podróbek. 

Z takimi wyzwaniami w kwestii „tożsamości” produktów mierzył się eMAG, pionier w rumuńskim sektorze handlu detalicznego online. By je rozwiązać, w 2017 roku dodano obowiązkowe pole dla numeru GTIN do nowego formularza dla sprzedawców w pierwszych kilku kategoriach. Z kolei od końca 2019 roku sprzedawcy zostali zobowiązani prawidłowo uzyskać i wskazać numer GTIN od GS1 dla prawie wszystkich nowych kategorii produktów. 

Dziś eMAG korzysta z Verified by GS1, aby uwierzytelnić produkty przed zatwierdzeniem oferty. Jeśli ten sam numer GTIN zostanie wykryty na innym produkcie, automatyczny proces rejestracji produktu w bazie jest zatrzymywany, a konflikty są rozwiązywane przez pracownika. 

METRO i P&G: porządek w danych dzięki Verified by GS1

Właściciele marek są odpowiedzialni za przesyłanie danych o produktach do platformy Verified by GS1, a detaliści uzyskują dostęp do tych danych i wykorzystują je, choć nie porównują regularnie list produktów. Przez to ani detalista, ani producent nie mają pełnych informacji o wzajemnych ofertach. Skorzystanie z Verified by GS1 może im to uświadomić, jak pokazuje poniższy przykład współpracy METRO i P&G. 

W listopadzie 2020 roku firma METRO, w Polsce właściciel sieci MAKRO Cash and Carry, porównała dane o produktach Procter & Gamble w swoich własnych systemach z danymi udostępnionymi przez P&G w Globalnym Rejestrze GS1 dla rynku niemieckiego. Okazało się, że w bazach danych METRO znajdowały się 632 jednostki produktowe (SKU) marki Procter & Gamble, podczas gdy w bazie Verified by GS1 po stronie P&G znaleziono tylko 91% z nich. Podobne analizy, z analogicznymi wynikami, przeprowadzono w Belgii, Francji, Niemczech, Indiach, Holandii, Rumunii i Turcji. 

Projekt pomógł firmie P&G zidentyfikować i ustalić priorytety, w zakresie których należy pracować nad jakością danych. Zwrócił również uwagę na to, jak własności produktów, np. masa, model, typ opakowania, zmieniają się z czasem.

Uświadomiło to producentowi kosmetyków, że musi wyraźniej informować detalistów, takich jak METRO, o tego typu zmianach, tak aby ich partnerzy mogli zaktualizować swoje bazy danych. 

Zaufanie zaczyna się od „legitymowania” produktu

Verified by GS1 to baza wszystkich numerów GTIN z całego świata w jednym miejscu, obejmująca ponad 160 mln produktów. Dane produktowe są wprowadzane do niej przez Uczestników Systemu GS1 – producentów i właścicieli marek – z całego świata, a GS1 potwierdza legalność numerów GTIN. Dzięki temu wszyscy interesariusze mają gwarancję, że repozytorium spełnia najwyższe standardy zgodności. 

 

 

 

Za jej pomocą można zweryfikować własną bazę produktową i sprawdzić, czy numery GTIN przechowywane w zewnętrznych bazach są prawidłowe i rzeczywiście odpowiadają wskazanym produktom. Użytkownik, który chce korzystać z usługi Verified by GS1, importuje do systemu własną bazę, a jako wynik weryfikacji otrzymuje plik, który zawiera informację o poprawności i legalności numeru GTIN oraz dane o produkcie, który jest przypisany do tego numeru. Jeżeli produkt ma uzupełnione wszystkie obowiązkowe atrybuty oraz dodane zdjęcie, w opisie pojawi się znaczek Verified by GS1. 

 

Paszport produktowy to nie jest „zwykły” kod! Zobacz, z czego się składa: 

  1. – Numer GTIN 2. Nazwa produktu
  2. – Marka
  3. – Globalna kategoria produktowa (GPC)
  4. – Zawartość netto / jednostka miary
  5. – Kraj sprzedaży
  6. – Zdjęcie produktu

W przypadku bazy administrowanej przez GS1 Polska (wszystkie numery GTIN zaczynające się od prefiksu 590) użytkownik może przeszukać i pobrać bazę, wskazując konkretną, interesującą go kategorię produktową. Wyszukiwarka pozwala na zawężanie wyników wyszukiwania z użyciem numeru GTIN, nazwy produktu, marki, nazwy firmy (właściciela marki /producenta), numeru NIP firmy (właściciela marki / producenta), kategorii GPC (Global Product Classification). Wyniki wyszukiwania można pobrać do pliku CSV. Platforma eProdukty udostępnia również interfejs API. 

eProdukty: 

Polscy przedsiębiorcy będą mogli udostępniać dane o produktach klientom i partnerom handlowym na całym świecie. Przyniesie to oczywiste oszczędności czasu i kosztów, a także pomoże zwiększyć wydajność logistyczną i magazynową. Podniesie też renomę i wiarygodność polskich towarów na arenie międzynarodowej. 

Platforma eProdukty może odmienić funkcjonowanie wszystkich branż. Z dostępu do globalnych danych na wyciągnięcie ręki skorzystają detaliści, klienci i dostawcy. 

 

 

METRO 
https://www.gs1.org/sites/gs1/files/2021-09/gs_verified_case_study_metro.pdf 

Migros 
https://www.gs1.org/sites/gs1/files/2021-09/gs1_verified_case_study_migros.pdf 

EMag 
GS1_eMag_Case_Study.pdf">https://www.gs1.org/docs/casestudies/Verified_by_GS1_eMag_Case_Study.pdf
https://www.gs1pl.org/dokumenty/komunikaty-prasowe/502-gs1-polska-uruchomila-platforme-eprodukty/file
https://www.gs1pl.org/uslugi-i-narzedzia/verified-by-gs1
https://www.gs1pl.org/o-nas/ecommerce/eprodukty
https://www.gs1pl.org/archiwum/914-gs1-polska-uruchomila-platforme-eprodukty

Standardy i Rozwiązania

Wspóldzielenie

Współdzielenie informacji dotyczy czterech obszarów: elektronicznych dokumentów biznesowych (GS1 EDI), podstawowych danych o produktach i lokalizacjach (GDSN), informacji o przepływie towarów w łańcuchu dostaw (EPCIS) oraz rozszerzonego opisu.

Zobacz aktualne wydanie